Bostonský teriér je popisován jako čistě americké národní plemeno, platí to však pouze omezeně. Předky těchto psů jsou staří angličtí bojoví psi. V těle bostona koluje krev anglického buldoka, bulteriéra, starého anglického bílého teriéra. Z těchto plemen „si vzal“ to nejlepší co do povahy, kostry…
Než vůbec nové plemeno vzniklo, bylo snahou vyšlechtit odolného, chytrého a temperamentního bojového psa s obrovskou vitalitou. Naštěstí se ukázalo, že boston je prima nenáročný kamarád splňující potřeby společenského plemene. Od roku 1878 až do r. 1891 byl bostonský teriér v americe vystavován pod sekcí bulteriérů.

Až v r. 1893 došlo k přejmenování z amerického bulteriéra na bostonského teriéra. V této době vznikl jeho tehdejší standard. Zbarvení se tehdy nepřipisoval takový význam jako dnes. Kolikrát jsem se v dnešní době setkala s upřednostněním lépe vybarveného zvířete, nad kvalitou kostry druhého. Což by se nemělo stávat, neboť konstituce kostry a ladný pohyb by měl být vždy na prvním místě. V minulosti se o rozšíření chovu postaralo i mnoho bílých zvířat. Často se vyskytovali psi, s bílým monoklem okolo oka, či bílým uchem.

Opravdu různorodí byli psi s ohledem na velikost. Hovoří se o hmotnosti od 6 do 30ti anglických liber. Proto se na výstavách začali rozdělovat do tří hmotnostních kategorií. Nejmenší vážili 5 – 6 kg. Nejtěžší potom až 15 kg. Také dnes předpokládá standard tři váhové kategorie: lehký typ (pod 6,75 kg), střední typ (6,75 – 9 kg) a těžký typ (9 – 11,3 kg). Na výstavách však soupeří společně všechny váhové kategorie. Rozhoduje celková kompaktnost a konstituce zvířete.
